Od naši studentů dostáváme hodně dotazů. Koukněte se na to, co Linux umí. A pokud chcete vědět více, tak se zapište do našeho kurzu!
Proč se učit Linux
Pracujete-li v IT, s Linuxem se setkáte. Potřebujete nasadit svou aplikaci, automatizovat nějaké úlohy, správně zabezpečit běžící aplikaci. Na těchto základních nedostatcích jsem viděl se zaseknout mnoho schopných IT odborníků. Největší problém byl strach z velké časové investice. Popravdě se tomu nelze divit. Zdrojů k Linuxu najdete všude mnoho, orientovat se v nich se ale moc nedá. Přesně proto jsem sestavil úvod do Linuxu, se kterým zvládnete všechno důležité bez problémů za deštivý víkend. Zkuste si tento mini kurz zdarma.
Instalace OS Linux
Instalace operačního systému si předvedeme ve Virtual box, abychom si ukázali jak se Ubuntu, Debian či jiná linux distribuce instaluje. Zde se jedná o tzv. virtualizaci. Rozlišujme dvě základní verze. serverovou a desktopová. Serverová je bez grafického rozhraní (GUI) a už během instalace si můžeme zvolit služby, jaké tam chceme. Desktopová verze je určená pro běžného uživatele, je to takový Linux pro začátečníky a slouží pro běžné použití.
Jak Linux nainstalovat či spustit
Výhody Linuxu si může užít i v případě, kdy požíváte aktivně Windows či iMac.
Linux můžeme spustit více způsoby:
- Spuštění v rámci virtuálního stroje.
- Ubuntu na windows jako aplikace
- Cloud či VPS
Spuštění v rámci virtuálního stroje
Ubuntu na windows jako aplikace
Linux můžete také provozovat jako aplikaci ve Windows.
Stahujte zde. Je třeba do Windows nainstalovat podporu WSL (Windows Subsystem for Linux). To ukazuji na tomto videu:
Co je linuxová distribuce
Linux distribuce se označení funkční kompilát programů běžící na linuxovém jádře, aby si uživatel nemusel instalovat každou část zvlášť. Distribuce obsahuje jádro OS, základní ovladače a programy. Linuxovou distribuci (např. Debian) spravuje komunita lidí. Součástí je také balíčkovací systém pro instalaci softwaru.
Přehled linuxových distribucí naleznete zde.
Příkazy Linuxu
Linuxový terminál používá různé interprety příkazu. Nepoužívanější je BASH. Funguje to tak, že zadáme příkaz a on se provede nebo zahlásí chybu. Nejpoužívanější příkazy najdeme na příklad zde. Můžeme si k nim zobrazit nápovědu. Nejlepší je se učit příkazy podle vždy z nějakého tematického okruhu. Například když se budu učit správu uživatelů.
Jak se píše BASH skript
Skript je série příkazů, které napíšeme do jednoho souboru, který pak můžeme spustit. Příkazy mohou být z libovolného skriptovacího jazyka. Na Linuxu skript obsahuje příkazy BASHe. Skript toho mnohem více.
Textové filtry (AWK, TR, SED)
Jeden z důvodů, proč mít k dispozici linuxovou konzoli je ohromná síla všemožných příkazů, co umí manipulovat s textem. Zde uvidím několik ukázek.
Textové editory (nano, vim)
Jelikož všechny konfigurační soubory na Linuxu jsou textovými soubory, tak je třeba umět textové soubory upravovat. Editor Vim je pokračovatel editoru Vi, který je z dob, kdy na klávesnici nebyly šipky. Proto je ho ovládání je z dnešní pohledu dosti exotické. Více na videu.
Editor spustíme zadáním příkaz:
pi@raspberrypi:~ $ nano
Pokud zadáme název souboru, tak ho vytváříme či upravujeme existující soubor.
pi@raspberrypi:~ $ nano soubor